מה היא ארומתרפיה?

ארומתרפיה

ארומה היא מילה יוונית קדומה שמשמעותה תבלין. המונח ארומתרפיה הופיע לראשונה בסוף שנות ה-30 של המאה ה-20 וקשור לשימוש בתמציות מזוקקות ולא בצמחים הארומטיים עצמם. היום אנו מגדירים ארומתרפיה כענף של צמחי מרפא.

שמן אתרי?!

המילה שמן, בהקשר לחומרים ארומטיים, הופיעה בסוף המאה ה-13 באיטליה, בעקבות התבוננות בתכונת החומרים הארומטיים לצוף על פני המים. בצרפתית מכנים את החומרים האלו L'huile volatile – שמנים נדיפים  או L'huile essentielle – שמנים תמציתיים, ובגרמניה משתמשים בשם שמן נדיף – Ätherisches Öl. המילה אתרי מגיעה מהמילה אתר מהיוונית הקדומה ומשמעה הרקיע השמיני, המקום אליו מגיעות הנשמות לאחר שהן נעלמות מהעולם הזה.

חשוב לציין, שחומרים ארומטיים אינם שומנים, אלא כהלים רב אטומים. אלו המולקולות הארומטיות הנדיפות שמיוצרות בצמח. אנו מזקקים וממצים אותן מהצמח בשיטות שונות, שהרווחת מביניהן היא זיקוק על ידי קיטור. על כן נכון לכנות חומרים אלו – תמציות ארומטיות.

מה מטרת קיומן של התמציות הארומטיות?

החומרים הארומטיים מיוצרים על ידי הצמחים לצרכיהם. התמצית הארומטית יכולה להיווצר בחלקים שונים בצמח (שורשים, עלים, פירות, תפרחת, קליפות הגזע וכו') .

לתמציות הארומטיות מספר תפקידים בחיי הצמח:

 • תמציות ארומטיות ניתן להקביל להורמונים ונוירוטרנסמיטורים אנושיים ותפקידן לווסת, לנווט ולפקד. לדוגמא: הפעלת שעון ביולוגי בצמח (צמיחה, נבילה, הבשלה).
 • הן מהוות מעין מערכת חיסון לצמח ותפקידן להגן על הצמח מתוקפים, בעיקר עובשים או טפילים, וירוסים צמחיים או בע"ח (כמו חרקים).
 • תפקיד נוסף הוא אינטראקציה עם הסביבה – בעיקר משיכת חרקים לצמח. הצמח משתמש בחומרים ארומטיים כדי לגרום ליצורים אחרים לעבוד בשבילו.

במה יכולות התמציות הארומטיות לסייע לנו?

לתמציות הארומטיות יש השפעות מעמיקות ונרחבות גם על בני האדם. למעשה, הן משפיעות על כל מערכות הגוף:

 • מערכת העור
  לתמציות הארומטיות זיקה מיוחדת לעור והן נספגות בקלות וחודרות לזרם הדם. סגולות: חיטוי, זירוז חידוש תאים והחלמה,אילחוש, הפגת ריחות, הרגעת אלרגיות, טשטוש ומניעת סימני מתיחה, טיפול בקמטים, איזון רמת החלב –שמנוניות/יובש ועוד…
 • מערכת הנשימה
  נדיפותן הרבה של התמציות הארומטיות מאפשרות להן ספיגה מהירה ויעילה ביותר דרך מערכת הנשימה. סגולות: כיוח, הפגת עוויתות, חיטוי, דילול ליחה, הפגת שיעול, שיכוך כאבים ועוד…
 • מערכת החיסון
  כאמור, התמציות הארומטיות מהוות את מערכת החיסון של הצמח וכולן, ללא יוצא מן הכלל, אנטי-בקטריליות במידה כזו או אחרת. סגולות: קטילת חיידקים, קטילת וירוסים, קטילת פטריות, הורדת חום גבוה, המרצת מערכת החיסון ועוד…
 • מערכת השריר-שלד
  עיסוי, המשלב שמן מועשר בתמציות ארומטיות, מאפשר לתמציות להיספג דרך העור ולהשפיע על שרירים ומפרקים. סגולות: שיכוך כאבים, הפגת עוויתות והתכווצויות, פינוי תוצרי פסולת (למשל חומצת חלב), ריפוי דלקות ועוד…
 • מערכת העצבים
  מערכת זו מושפעת מהתמציות הארומטיות באופן הישיר, המהיר ועוצמתי ביותר. סגולות: אופוריה וטיפול בדכאון, הרגעה, עירור, שיפור ריכוז וזכרון, קידום שינה, שיכוך כאבים, טיפול בדלקות, הורדת רמות חרדה ומתח ועוד…
 • מערכת הורמונאלית ומינית
  התמציות הארומטיות משפיעות על מערכת זו בשני אופנים: גם דרך השפעה על מערכת העצבים וגם השפעה ישירה על בלוטות ההפרשה ההורמונליות. סגולות: הפגת עוויתות (למשל של הרחם), עידוד ייצור חלב אם, הפסקת ייצור חלב אם, חיזוק הרחם, עירור חשק מיני, דיכוי חשק מיני,חיטוי וטיפול בדלקות (מערכת מין ושתן) ועוד…
 • מערכת העיכול
  באמצעות בליעה של תמציות ארומטיות ניתן לטפל ישירות במערכת העיכול, אך שימוש פנימי חייב להתבצע בהדרכת איש מקצוע בעל הכשרה ייחודית. ניתן גם למרוח או לעסות שמן המועשר בתמציות על איזור הבטן. סגולות: הגברת הפרשת מיצי עיכול, חיטוי וטיפול בדלקות, שיכוך כאבים, הפגת עוויתות, עירור תיאבון, הגברת ייצור מרה, הפגת בחילות וצרבות, חיזוק הכבד וסילוק תוצרי פסולת ועוד..  

אם כן, שימוש נכון ומושכל בתמציות ארומטיות נותן מענה לקשת רחבה ביותר של מצבי חולי. במאמרים הבאים אדון בהיסטוריה של השימוש בחומרים ארומטיים וכן בדרכי השימוש השונות בתמציות הארומטיות.

 

כל הזכויות שמורות ללירון סולומון – בְּשֹׂמֶת. אין להעתיק/להדפיס/לעשות שימוש בכתוב לעיל ללא אישור הכותב.

 
עיצוב: alex orlov  |  בניה: esther zel